I když si vyděláváte na bázi dohody o provedení práce (DPP) nebo dohody o pracovní činnosti (DPČ), platí pro vás hranice minimální mzdy, míň za práci dostat nemůžete. Od ledna 2018 je minimální mzda 12 200 korun hrubého měsíčně, v přepočtu na hodinu 73 korun 20 haléřů. Horní hranice pro výdělky z DPP a DPČ stanovená není.

 

Dohoda o provedení práce v roce 2018

Dohodu o provedení práce smíte uzavřít s jakýmkoli počtem zaměstnavatelů. Pro každého ale můžete pracovat maximálně tři sta hodin za rok. Dohoda o provedení práce musí být písemná. Sjednat si v ní můžete například i čerpání cestovních náhrad a diet, na které jinak při práci na dohodu nárok není. Zaměstnavatel i zaměstnanec můžou DPP kdykoli bez uvedení důvodu písemně vypovědět, výpovědní lhůta trvá patnáct dní.

 

DPP: Zdravotní a sociální pojištění

Přivýdělek pro nezaměstnané

Na DPP už ne!

Devadesát pět procent lidí, kteří byli registrovaní na úřadu práce jako uchazeči o zaměstnání a při tom si legálně přivydělávali, tak činila na dohodu o provedení práce. Vyplatilo se to jim i jejich zaměstnavatelům. Od poloviny minulého roku už ale takhle pracovat na dohodu o provedení práce nejde.

Podrobnosti:

Kdy, jak a kolik si může vydělat nezaměstnaný

 

Když měsíční odměna z dohody o provedení práce od jednoho zaměstnavatele není vyšší než deset tisíc korun, z výdělku se neplatí zdravotní pojištění ani sociální pojištění. Stejně je to, když máte příjmy do deseti tisíc u více zaměstnavatelů najednou. Pokud uzavřete několik DPP s jedním zaměstnavatelem, vztahuje se limit deset tisíc na součet měsíčních výdělků: pokud bude vyšší, odvádí se z celé sumy sociální pojištění (včetně pojištění nemocenského) i zdravotní pojištění.

Myslet byste měli hlavně na zdravotní pojištění, které musejí mít zaplacené všichni povinně. Jestli máte pouze výdělky, ze kterých se pojistné neodvádí, ani za vás nehradí zdravotní pojištění stát (seznam situací, kdy platí stát, najdete v boxu níž), musíte se do osmi dní nahlásit zdravotní pojišťovně a jako osoba bez zdanitelných příjmů (OBZP) začít pojistné platit. Zdravotní pojištění je u OBZP 13,5 procenta z minimální mzdy (v roce 2018 z částky 12 200 korun), dělá tedy 1647 korun měsíčně. Zdravotní pojištění musíte zaplatit vždy do osmého dne následujícího měsíce, tedy třeba za únor do osmého března.