Poté, co došlo k zásahu proti šmejdům, jež na reklamních akcích prodávali seniorům extrémně předražené zboží, přesunuli se tito „podnikatelé“ jinam a začali se zabývat prodejem energií. Tito šmejdi se často neváhají uchýlit k téměř jakýmkoli praktikám – od drobné manipulace, přes otevřené lži až po silný nátlak. Jejich techniky s jejichž pomocí přimějí spotřebitele uzavřít nevýhodné smlouvy jsou velice rozmanité a neustále se mění – zde však alespoň stručně přinášíme přehled těch nejčastějších, na které je dobré si dát pozor.

1.      Podomní prodej – ačkoli se nejedná o žádnou novinku, je tento způsob prodeje stále využívaný. Zazvoní u vás prodejce, vy ho pozvete dovnitř a po urputném přesvědčování s ním na jeho nátlak podepíšete smlouvu, jejíž nevýhodnost zjistíte až později, protože jste si ji neměli čas ani pořádně přečíst. Že byste podomního prodejce do domu nikdy nepustili? A v tom je právě ten trik – podomní prodejci se často představí jako zástupci vašeho dodavatele energií, kontroloři elektroměru a v některých případech dokonce i jako státní úředníci. Budou tvrdit, že přichází zkontrolovat, zda neplatíte za elektřinu zbytečně moc – a vždy samozřejmě „zjistí“, že ano – a nabídka jiné „zaručeně výhodné“ smlouvy na sebe nenechá dlouho čekat.

2.      Telefonní hovor – Některá města na podomní prodej zareagovala jeho zákazem a někteří šmejdi se tak rozhodli pro uzavírání smluv po telefonu. I zde platí, že se prodejci často maskují jako jiné osoby nepodnikatelského charakteru, i když takové jednání není pravidlem. Zde je třeba být velmi obezřetný, neboť prodejci jsou schopni se dotazovat takovým způsobem, že si spotřebitel často ani neuvědomí, že uzavřel smlouvu. Zde je dobré připomenou, že i po telefonu je možné uzavřít regulérní a platnou smlouvu.3.      Dodavatel končí – dalším trikem je telefon či email, v němž prodejce oznámí ukončení činnosti vašeho dosavadního poskytovatele energií. Záchrana v podobě nové výhodné nabídky je však zde. Není čas váhat, neboť hrozí, že již zakrátko budete odstřiženi od elektřiny či plynu. To vše vám mohou prodejci tvrdit